Kan abortus anoniem?
Niet helemaal, je identiteitsgegevens worden geregistreerd worden bij een abortusprocedure in België. Je privacy wordt wel strikt bewaakt dankzij het beroepsgeheim. Hoe anoniem je abortus verloopt, hangt vooral af van waar je de ingreep laat uitvoeren.
In het kort
- Volledige anonimiteit niet mogelijk:
- identiteitskaart nodig
- een valse naam
- Discretie en privacy wel uitermate belangrijk in abortuscentra: personeel gebonden aan beroepsgeheim
- Verschillen in waar je gaat voor de ingreep:
- Abortuscentra: hoge mate van privacy
- Labyrint, ZAS: lastiger om volledige discretie te garanderen
- Nederland: maximale discretie, geen financiële tussenkomst
Niet anoniem, wel beroepsgeheim
Helemaal anoniem is het niet, want je moet je identiteitskaart tonen als je in het abortuscentrum bent. Je kan dus geen valse naam opgeven.
Alle medewerkers van de abortuscentra hebben beroepsgeheim:
- Ze mogen je ouders, partner, familie, … niet op de hoogte brengen van je bezoek aan een centrum, je vraag om abortus, of van een eventuele behandeling.
- Dit geldt ook voor minderjarigen. Je hebt geen medeweten of instemming nodig van je ouders.
Je huisarts of gynaecoloog worden niet automatisch ingelicht over je abortus. Aan het eind van de behandeling krijg je een brief mee, je mag zelf beslissen of je deze afgeeft aan je arts.
Afhankelijk van waar je gaat
Abortuscentra LUNA
- Beroepsgeheim is van toepassing. Medewerkers mogen niets delen met derden.
- Ziekenfondsen beschermen je privacy. Er zijn afspraken met het RIZIV voor vertrouwelijke verwerking. Lees meer op de website van LUNA.
- Ook voor minderjarigen. Geen toestemming van ouders nodig. Lees hier meer.
Labyrint, ZAS Antwerpen
- De anonimiteit kan bewaard worden, maar het is moeilijker omdat je in een ziekenhuiscontext zit en met meerdere mensen in contact komt (verpleegsters, onthaalbalie, automatische afrekening die wordt opgestuurd…).
- Wanneer het heel belangrijk is voor jou dat de abortus geheim blijft, aarzel dan niet om dit uitgebreid te bespreken met de medewerkers van het ziekenhuis. Ze zullen er in dat geval extra op proberen letten.
- Als je ervoor kiest om de abortus via een zuigcurettage onder algemene verdoving te laten uitvoeren dan kan het zijn dat ouderlijke toestemming vereist is. De zorgverleners van het centrum checken of je als minderjarige goed snapt wat de risico’s zijn van narcose en de ingreep. Kan je dit voldoende inschatten? Dan mag het ook zonder toestemming van de ouders gebeuren.
Abortus in Nederland
- In principe kan niemand te weten komen dat je naar Nederland geweest bent om een abortus uit te voeren. Je krijgt geen uittreksels of brieven thuis toegestuurd.
- Meer weten over een abortus in Nederland? Klik hier.
LET OP!
Een abortus in Nederland zal veel duurder uitvallen, omdat de ingreep hier niet terugbetaald wordt door de ziekteverzekering. Hou daar rekening mee! Meer over de kostprijs van een abortus lees je in dit artikel.